Burc yorumlari

 • Dini Hikaye

   

  Sevgili Arkadaşlarım,

  Bir insan doğduğu zaman bu hassaları kim olursa olsun kapalıdır. Bu sebeple insanlar dalâlette dünyaya gelirler. Buna en çarpıcı ayet ise Sevgili Peygamberimize Allah’ın hitap ettiği şu ayeti kerimedir.
  93/DUHÂ-7: Ve vecedeke dâllen fe hedâ.
  Ve seni dalâlette buldu sonra hidayete erdirdi.
  Demek ki insanın üzerindeki engeller alınmadığı sürece, insan dünyayı görme imkanının sahibidir. Ancak, Allah’ın dinini idrak konusunda ise KÖR- SAĞIR VE DİLSİZDİR. ( Bakara 6-7 )
  İşte bir insanın   üzerindeki bu engellerin bulunduğu bir zaman diliminde ALLAH’IN BİR DAVETCİSİNİN, ALLAH’A OLAN DAVETİ KENDİSİNE TEBLİĞ ETMESİ SÖZ KONUSUDUR.
  Kişi hangi gerekçe ile karşı çıkarsa çıksın veya karşı çıkmamakla beraber bu davete icabet etmesin, bu kez Allah kişinin İRŞAD MAKAMINI, İRŞAD MAKAMI OLARAK GÖRMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN UZUVLARI ÜZERİNE DE ENGELLER KOYAR. Bu engelleri bize İsra Suresi 45-46 ayetlerinde Allah açıklamış.
  İşte bu daveti duymakla kalmayıp işiten konumuna gelen insanın üzerindeki bütün engeller alınır. Bu engellerin alınma ALLAH’IN BU İNSANA FURKANLAR VERDİĞİNİ GÖSTERİR. Ayrıca idrak etmesini sağlamak için de nefsinin kalbine İHBAT YERLEŞTİRİR ( HACC- 54 )
  Artık bu insan işiten, gören ve işittikleri ve gördüklerinin manasına varan bir niteliğin sahibi olacaktır. YANİ ALLAH’A GÖRE BU İNSAN KENDİSİNİ HAYAT VEREN ŞEYLERE DAVET EDEN ALLAH VE ALLAH’IN GÖREVLİ KILDIĞI İNSAN VEYA İNSANLARDAN BİRİNE TABİ OLMUŞTUR. Bütün bunlar ilk duyduğu anda gerçekleşebileceği gibi arada zaman faktörü de girebilir. İşte daveti kabul etmek, günahların örtülmesine, davete icabet etmek  için tevbe almak ise ŞEFAAT OLAYININ GERÇEKLEŞMESİNE V
  Artık, kişi görmeden iman eden ve tevbe aldığı andan itibaren de NEFSİNİN KALBİNDE ” İ M A N ” yazan gerçek bir mümin kul olmuş olacaktır.
  Tevbe almak, bu insanın İRŞAD MAKAMINA KARŞI KÖR- SAĞIR VE İDRAKSİZ OLAN kalbinin ALLAH’IN İRŞAD İLE GÖREVLİ KILDIĞI BU VELİ KULUNUN SÖZLERİNİN HAKTAN GELEN SÖZLER OLDUĞUNU, SÖZLERİNİN VE ÖĞRENDİĞİ KUR’AN-I KERİM’İN MANASINA VARMAYA BAŞLAMIŞ OLACAKTIR.
  Bu insanın hayata geldiklerini açıklayan bir ayeti kerime var mı?   Elbette. BU ayewti kerimede insanların daha önceki durumları da açıkça Allah tarafından açıklanmış.
  8/ENFÂL-24: Yâ eyyuhellezîne âmenûstecîbû lillâhi ve lir resûli izâ deâkum limâ yuhyîkûm, va’lemû ennallâhe yehûlu beynel mer’i ve kalbihî ve ennehû ileyhi tuhşerûn(tuhşerûne).
  Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı dileyenler), Allah ve Resûl’ü sizi, size hayat verecek şeylere davet ettiği zaman (davete) icabet edin! Ve Allah’ın kişi ile kalbi arasına girdiğini ve muhakkak sizin O’na haşrolunacağınızı bilin! (Hepinizin ruhu Allah’ta toplanacak ve Allah, ruhlarınıza meab olacak.) Dikkat ettiniz mi? bilmiyorum. Bir insan bu daveti kabul etmediği sürece Allah, kalbi ise kişinin arasına girmez. Ne zaman bu daveti kabul ederseniz kalbiniz ( nefsinizin kalbi ) ile aranıza girecek ve sizi, size hayat verecek olan furkanların yanı sıra 5 ihsanda bulunacaktır.
  Allah sizi Allah’a ulaşmayı dilediğiniz zaman teslim alır ve göğüsünüzü İSLAM İÇİN ŞERH EDER. Allah sizi ezelde sizin için seçtiği mürşide hacetinizi aktardığınız ve huşu sahibi olduğunuz zaman gösterir.
  Artık sizin için Allah’ın size gösterdiği mürşid, en ve sığınılabilen bir liman olacaktır. çünkü sizi bu mürşide ulaştıran ve sözlerini idrak etmenize vesile olan verdiği furkanlar +ihsanlar ve tevbe aldığınız zaman verdiği 7 nimeti ile ALLAH’TIR.
  Bu insanlar artık, işiten, sem-i hassası çalışan, gördüklerini basar edebilen bir yapıya da ALLAH GETİRDİ. Gördüklerini ve işittiklerini idrak etmesi için de nefsinin kalbine İHBAT KOYARAK idrak sahibi kıldı.
  Şimdi sizce diğer insanlar ile ALLAH’IN BU ÖZELLİKLERLE MÜCEHHEZ KILDIĞI İNSAN HERKESİN GÖRDÜĞÜNDEN DAHA FARKLI ŞEYLER GÖRMESİ VE GÖRDÜKLERİNİ İDRAK ETMESİ KADAR DOĞAL NE OLABİLİR?
  DUA İLE.

   

  Okunma Sayısı ; 332

  Dini Hikaye Benzer Yazılar

  Islami chat siteleri, islami chat, islam chat, chat islam, islam sohbet siteleri Islami sohbet etmek isteyen değerli arkadaşlar, buyrun islama uygun
  Merhabalar değerli askyerim kullanıcıları Evlilik siteleri günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Belki hayırlı kismetleri bu siteler sayesinde
  Bildiğiniz gibi sohbet, kendi içinde belirli anlamları ve kavramları barındıran; belli çerçeve içerisinde niteliğini ve niceliğini sohbete katılan
  irc sohbet odalari ,izmır sohbet, adana sohbet ve ankara  Sohbet odalari Merhaba arkadaşlar, Uzun süredir sanal ortamda sizler için online olan sohbet
  merhaba sohbetçi chatci arkadaşlarım. girdiğimiz sohbet chat ortamlarında sitelerin de elbette kurulan sohbetin ulaştığı bir nokta vardır. herkesin
    merhaba sevgili sohbet severler. harika bir sohbet chat muhabbet ortamı sizler için hazırladık. oturduğunuz yerden chat yapabılme sohbet

  Toplam 0 Yorum Yapılmış

  Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
  *

  Dini Hikaye Etiketler

  Sohbet | Seviyeli Sohbet | Sohbet Odaları | Aşk Sohbet | Sevgi Sohbet | Chat
  sohbet chat gay sohbet